Dobry wieczór we Wrocławiu – wykłady


Zapraszamy na cztery wykłady online, dotyczące wieczoru w mieście na Facebooku BWA Wrocław z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.
Kiedy?
→ 27.10, 7.11, 25.11, 1.12
Gdzie?
→ na Facebooku BWA Wrocław.
O której:
→ 18:00
7.11 – wyjątkowo – o 17:00
Harmonogram wykładów:
 • 27 października 2021 (środa), 18:00
  Migające światła w wieczornym Wrocławiu
  Prowadzący: Krzysztof Ziental
Mroczne wieczory miasta od zawsze starano się rozświetlać. Początkowo tylko od „wielkiego dzwonu” – w ważne uroczystości kościelne i państwowe. W połowie XIX wieku rozpoczęto oświetlać ulice latarniami gazowymi, a XX wiek, to czas elektryfikacji. Również wtedy światło nie tylko rozjaśniało mroki ulic, lecz także zaczęło pojawiać się w szyldach, reklamach, wreszcie neonach. Śledząc szczegółowo ewolucję tego środka wyrazu, można zauważyć, że przynajmniej od XIX wieku, po dziś, przechodzimy od fascynacji jakimś źródłem światła, do jego negacji. Świetnym tego przykładem są chociażby neony – w latach 60. wyrastające, jak grzyby po deszczu na elewacjach głównych ulic, w latach 90. ochoczo wyrzucane na śmietnik, by w ostatnim czasie wracać w postaci kolekcji muzealnych lub na te same co niegdyś elewacje.
Zastanowimy się więc jak przebiega ta sinusoida historii świateł we Wrocławiu. Jak zmieniały się notowania niektórych form oświetlenia. Kiedy wrocławskie wieczory skrzyły feerią barw, a kiedy niknęły jedynie w wątłym blasku latarni.
***
 • 7 listopada 2021 (niedziela), 17:00
  Gdy „dobry wieczór” oznacza „dzień dobry” czyli o wieczornych mieszkańcach Wrocławia.
  Prowadzący: Łukasz Iwaniuk
Wieczór to odpowiednik poranka dla zwierząt o aktywności zmierzchowej i nocnej. Gdy ludzie, którzy są głównie wzrokowcami, wieczorami już trochę „niedowidzą”, ulice Wrocławia, budynki oraz mozaika siedlisk zielonych – zbiorniki wodne, miejskie parki, lasy czy ogródki działkowe – stają się areną dzikiego życia licznych zwierząt. Ci wrocławianie i wrocławianki innych gatunków, o różnej liczbie kończyn i odnóży prowadzą istną walkę o przetrwanie pod samym naszym nosem. O tym jakie zwierzęta mówią „dobry wieczór we Wrocławiu” będzie to spotkanie. A w programie: szał, emocje i dziki seks w krzakach. Zabraknie tylko komentarza mówionego kojącym głosem Krystyny Czubówny…
>> Więcej informacji o pozostałych wykładach podamy wkrótce. <<
 • 25 listopada (czwartek), 18:00
  Evening Show
  Prowadzący: Stach Szabłowski
 • 1 grudnia (środa), 18:00
  Trzecia pora dnia
  Prowadzący/prowadząca: Simone De Iacobis, Małgorzata Kuciewicz / CENTRALA

O projekcie:

 Dobry wieczór we Wrocławiu to projekt stawiający na pierwszym planie tę trzecią porę dnia. Jego głównym wyznacznikiem jest wieczór i to jak doświadczamy miasto o tej porze. Jesienią tego roku zawiązaliśmy grupę roboczą, gdzie każdy z jej członków podejmuje jeden aspekt dotyczący wieczoru w mieście – bezdomności, ulicznego oświetlenia, lęku, czy poczucia niepewności.
Tematyki wieczoru dotyczyć będą także 4 wykłady zaproszonych przez nas specjalistów.
Kuratorki: Iwona Kałuża, Katarzyna Roj
Produkcja: Agata Kalinowska
___________________________
Działanie jest częścią projektu Biuro Wspólnych Aspiracji. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowano ze środków Gminy Wrocław
...